Сабақтың тақырыбы: Табиғат тамашасы.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың табиғатпен жақын болу, табиғатты аялау туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Тақырып бойынша оқушылардың сөздік қорларын толықтыру, сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құрату, сөйлету, жалпылау, болымсыз есімдікті бекіту.
Дамытушылық: алған білімдерін толықтырып, сөйлеу тілін дамыту.
Тәрбиелік: қоршаған ортаны, табиғатты аялауға тәрбиелеу. Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың түрі:дәстүрлі, алған білімдерін бекіту сабағы.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта.
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, жартылай ізденіс, мәнерлеп оқу
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Сәлемдесу. 2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. Шаттық шеңберін құру.\
Аспанға қарап ай көрдім
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылдым
Егеменді ел көрдім.
4. Тіл дамыту сәтін өткізу. Қазір қай сабақ? Нешінші сабақ? Жылдың қай мезгілі?
Қыс айларын ата. Қазір кай ай?
ІІ. Өткен тақырыптарды еске түсіру.
1.Сұрақтарға жауап беру: Бурабай қандай көл?
Оның суы қандай?
Көлдің айналасы қандай?
Ауасы қандай?
Табиғаты қалай?
Көлдің қасында нелер бар?
Бурабайдың табиғаты туралы нелер жазылған?
2.Жалпылау және болымсыздық есімдікті қайталап бекіту:
ЕРЕЖЕ: Есім сөздердің орнына қолданылатын сөздер есімдікдеп аталады.Есімдіктің түрлері: жалпылау және болымсыздық .
Жалпылау есімдіктері: бәрі, бүкіл, барлық, түгел.
Болымсыздық есімдіктер: ешкім, ешқашан, ешқайда,ештеңе, ешбір.
3.Тапсырманы орындау. Өз бетімен жұмыс.
Берілген сөйлемдерден жалпылау есімдіктерді тауып, астын сызыңдар.
Бір құмырсқа барлық құмырсқаға жол көрсетіпті.
Құстың ұшатының жұрттың бәрі біледі.
Еріншектік- бүкіл дүниедегі адамның дұшпаны.
Баршаның міндеті- табиғатты қорғау.
ІІІ. Сөздікпен жұмыс. 1.Тақырып бойынша оқулықта берілген сөздермен жұмыс.
таза ауа- чистый воздух
жарамсыз- непригодный
мәселе- проблема
мөлдір- прозрачный
көңіл- настроение
демалу- отдыхать
2. Осы сөздермен сөз тіркесін, сөйлем құрастыру .
Сергіту сәті: Бір, екі үш
Ал кәнеки ұш
Төрт,бес, алты, жеті
Анау ауыл шеті
Сегіз, тоғыз, он
Ал кәнеки қоң!
IV. Мәтінмен жұмыс.
КОРШАҒАН ОРТАНЫ ҚОРҒАУ
Қоршаған ортаны қорғау- қазіргі кездегі өткір мәселелердің бірі. Ол- еліміздің болашағы, халықтың байлығы.
5 маусым – Қоршаған ортаны қорғаудың дүниежүзілік күні. Оның негізгі мақсаты- табиғатты қорғау мәселесіне жұртшылықты шақыру. Ол мереке ретінде табиғатты қорғауға арналған. Әр түрлі ойын-сауық, ағаш отырғызу,сурет салу, саябақтарды тазалау сияқты жұмыстар өткізіледі.
Келер ұрпаққа жасыл орман. Мөлдір де таза өзен- көл мен таза ауа қалдыру- біздің борышымыз.
V. Деңгейлік тапсырмалар.
III деңгей
1.Есімдіктерді теріп жазу.
2. Тазалау сөзіне фонетикалық талдау жасандар.
II деңгей
1.«Табиғат тамашасы» тақырыбына 5 сөйлем құрастыру.
I деңгей тақырып бойынша диалог құрастыру
Ү. Бекіту.
Тест сұрақтары:
1.Қоршаған ортаны қорғау дүниежүзілік күні.
а)әдемі
ә) ескі
б) таза
в)үлкен
2. Келер ұрпаққа не қалдыру керек :
а) таза ауа
ә) көңіл
б) мәселе
в) қазына
3. Бурабай қайдағы көл?
а) Сарыарқадағы
ә) Қарасудағы
б)Көкшетаудағы
в)Швейцариядағы
4. «Окружающая среда » аудармасын тап:
а) айналасы
ә) Көлдің айналасы
б) Қоршаған орта
в) ойлайсыңдар
Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын байқау. Неге көңіл аудару қажеттігін анықтау, ескеру.
ҮI. Үйге тапсырма. « Қоршаған ортаны қорғау»тақырыбына сурет салу.
Тест сұрақтары:
1.Қоршаған ортаны қорғау дүниежүзілік күні.
а)әдемі
ә) ескі
б) таза
в)үлкен
2. Келер ұрпаққа не қалдыру керек :
а) таза ауа
ә) көңіл
б) мәселе
в) қазына
3. Бурабай қайдағы көл?
а) Сарыарқадағы
ә) Қарасудағы
б)Көкшетаудағы
в)Швейцариядағы
4. «Окружающая среда » аудармасын тап:
а) айналасы
ә) Көлдің айналасы
б) Қоршаған орта
в) ойлайсыңдар
Тест сұрақтары:
1.Қоршаған ортаны қорғау дүниежүзілік күні.
а)әдемі
ә) ескі
б) таза
в)үлкен
2. Келер ұрпаққа не қалдыру керек :
а) таза ауа
ә) көңіл
б) мәселе
в) қазына
3. Бурабай қайдағы көл?
а) Сарыарқадағы
ә) Қарасудағы
б)Көкшетаудағы
в)Швейцариядағы
4. «Окружающая среда » аудармасын тап:
а) айналасы
ә) Көлдің айналасы
б) Қоршаған орта
в) ойлайсыңдар